Unitate culturală româno-bulgară la Giurgiu

Astazi, 28 februarie 2020, la Muzeul Judetean ”Teohari Antonescu” Giurgiu, au avut loc doua evenimente culturale transfrontaliere, unul cu specific istoric,expozitia „Bulgaria şi România în pragul modernităţii. Fotografii şi gravuri uitate din razboiul de la 1877-1878” a Muzeului Regional de Istorie din Veliko Tarnovo, celalalt etnografic, „Mărțișorul – o tradiție care unește” , la care si-au adus concursul 4 institutii: Muzeul Regional de Istorie Ruse, Muzeul Judetean Teohari Antonescu, Asociatia transfrontaliera Danubius, Muzeul Viticulturii si Pomiculturii Golesti. Mulţumim pe această cale doamnei Lili Ganceva-director al Asociatiei Danubius, domnului prof.dr. Ivan Ţârov- director general al Muzeului Regional de Istorie din Veliko Tarnovo, doamnei Reneta Roskeva, director adjunct al Muzeului Regional de Istorie Ruse, domnului Narcis Iustin Dejanu-manager al Muzeul Viticulturii si Pomiculturii Golesti! Vom reveni cu mai multe amănunte şi vă aşteptăm cu drag!