EXPOZIȚIA ”SAVIN POPESCU”

iunie 5 @ 08:00 - iulie 5 @ 17:00

EXPOZIȚIA ”SAVIN POPESCU” itinerată la Şcoala Savin Popescu
În această primăvară, Muzeul județean ”Teohari Antonescu” și Colegiul Național ”Ion Maiorescu” au celebrat un secol și un sfert de la nașterea profesorului Savin P. Popescu (1894-1965) printr-o expoziție aniversativă, care l-a readus în atenția publică pe cel mai de seamă manager educațional din istoria învățământului giurgiuvean. Expoziția a cuprins, pe lângă piese de patrimoniu, o suită de panouri fotodocumentare. Acestea au fost concepute spre a fi itinerate în mai multe instituții de învățământ și cultură, constituind întâia secvență din marea expoziție ce va marca, la toamnă, ”150 de ani de la fondarea primului Gimnaziu la Giurgiu”. În chip firesc, itinerarea a început la școala gimnazială ce poartă numele ilustrului profesor, aflată actualmente în administrarea Liceului ”Ion Barbu”.
Expoziția va fi completată de un volum de amintiri ale foștilor elevi, intitulat simplu ”Directorul”, ce urmează să apară în binecunoscuta colecție ”Biblioteca giurgiuveană”. Mulţumiri se cuvine să îi aducem neobositului Emil Păunescu, muzeograf care păstrează aprinsă flacăra culturii istorice vlăşcene şi giurgiuvene!