13-15.11.2019 “150 de ani de cale ferată Giurgiu-București”, Giurgiu, județul Giurgiu

noiembrie 13 @ 11:00 - noiembrie 15 @ 17:00

“150 de ani de cale ferată Giurgiu-București” este un eveniment muzeal care va marca aniversarea începutului proiectului feroviar din România timpului. El se va desfășura între 13 și 15 noiembrie, la sediul central al Muzeului Județean “Teohari Antonescu” Giurgiu, în colaborare cu Muzeul CFR din București,.

Cu această ocazie se va lansa volumul “150 de ani de cale ferată Giurgiu-București”, în care se derulează povestea unui secol și jumătate de legătură feroviară între Giurgiu și București Filaret, precum și prima abordare istorică a instalației de feribot Giurgiu-Ruse.

Lansarea va avea loc în cadrul unei expoziții, în care piesa centrală va fi o diorama cu trenulețe, care va face neîndoios deliciul vizitatorilor.

Începere:
noiembrie 13 @ 11:00