“Atelierul de confecţionat mărţişoare şi felicitări”

Muzeul Judeţean “Teohari Antonescu” Giurgiu, secţia Etnografie şi Artă, din incinta Consiliului Judeţean Giurgiu, a organizat acţiunea “Atelierul de confecţionat mărţişoare şi felicitări”. La atelier au luat parte cei 24 de elevi din clasa a III-a B, ai Şcolii Generale nr. 7, coordonați de către doamna învăţătoare Lidia Apostol. În cadrul acestei activităţi, copiii au aflat istoricul expoziţiei etnografice de la domnul manager al Muzeului Judeţean, Ionel Muscalu, iar despre semnificaţia tradiţiei Dragobetelui şi a Mărţişorului de la Alexandra Cristică, restaurator bunuri culturale. Apoi, sub îndrumarea doamnelor restaurator și a doamnei învățătoare, au confecţionat mărţişoare şi felicitări de Ziua Mamei. Secţia Etnografică a Muzeului Judeţean Giurgiu desfăşoară frecvent astfel de acţiuni, cu ocazia sărbătorilor creştine, dar şi cele populare (Sfântul Andrei, Crăciun, Mărţişor, Ziua Mamei, Paşti, Sânziene, etc.), ce au ca scop informarea publicului despre respectarea tradiţiilor şi menţinerea acestora în calendarul personal al generaţiilor mai tinere, lansând în același timp invitația de a veni în vizită la secția etnografică, pe care o puteți vedea la parterul clădirii Consiliului Județean Giurgiu.